Huna

Huna to odmiana szamanizmu pochodząca z Hawajów i obszaru Polinezji, znana również w wielu odmianach praktycznie w całym basenie Pacyfiku, od Tahiti aż po Nową Zelandię i Wyspy Wielkanocne.

Jak wszystkie słowa w języku hawajskim, słowo Huna niesie w sobie wiele znaczeń. W zależności od kontekstu może ono oznaczać sztukę lub rzemiosło, szamanizm i wiedzę tajemną lub też po prostu tajemnicę. Człowieka zajmującego się Huną tradycyjnie nazywa się Kahuną, czyli rzemieślnikiem lub strażnikiem sekretnej wiedzy.

Celem ludzi zajmujących się hawajską odmianą szamanizmu jest wspomaganie społeczności w których żyją poprzez uzdrawianie przypadłości fizycznych, umysłowych a także związków między ludźmi oraz uzdrawianie problematycznych sytuacji. W dawnych czasach Kahuna był więc uzdrowicielem, wróżbitą pomagającym wyznaczyć odpowiednie chwile dla wypraw rybackich czy zasiewów, kapłanem kontaktującym się z bóstwami i duchami przodków oraz doradcą każdego wodza.
Współcześnie Kahuni są uzdrowicielami łączącymi w swoich metodach psychologię, leczenie energiami subtelnymi oraz ściśle szamańską wiedzę o ludzkiej duchowości.