Siedem zasad Huny

Powrót

Największa moc zawsze leży w rzeczach najprostszych. Moi hawajscy nauczyciele przypomnieli mi tą ważną lekcję pokazując niezwykłą głębię znaczeń kryjącą się w najprostszym i najbardziej podstawowym aspekcie wiedzy Huny, które uczeń poznaje na samym początku swego szkolenia. Chodzi oczywiście o sam rdzeń tej wiedzy – Siedem Zasad.

Legenda głosi, że dawno temu mądrzy uzdrowiciele zebrali się na wyspie Oahu aby wymienić poglądy, a także żeby zebrać swoje doświadczenia w takiej formie by uzdrawiania można było nauczać jak rzemiosła. Podczas tego zgromadzenia wysunięto setki różnych pomysłów, które ostatecznie zebrano w siedem podstawowych zasad. Liczbę tą wybrano ze względu na jej znaczenie symboliczne. W języku hawajskim liczbę siedem określa się, bowiem słowem hiku, które składa się z dwóch sylab: hi – co jako samodzielne słowo oznacza „płynąć” i symbolizuje aspekt żeński, oraz ku – co oznacza „stać pewnie” i symbolizuje zasadę męską.

Pierwsza zasada – Ike głosi, że świat jest dokładnie taki, jaki myślisz, że jest. Oznacza to, że czasem, kiedy jest susza, deszcz jest bardzo przyjemnym i wyczekiwanym zjawiskiem, a jeśli akurat wybierasz się na spacer, wprost przeciwnie. W zależności od naszego własnego nastawienia, każde wydarzenie możemy odbierać jako przeszkodę bądź dobrodziejstwo. Z zasady tej wynika, że myśli nacechowane lękiem, obawą, gniewem i urazą mogą powodować choroby i obniżać sprawność naszego funkcjonowania, podczas gdy myśli wyrażające ufność, miłość i wybaczenie wzmacniają nasze zdrowie i możliwości. Pozytywne myśli przyciągają do nas pozytywnych ludzi i tworzą pozytywne doświadczenia. Zaś negatywne przyciągają wszystko to, czego się boimy i czego nie chcemy. Wielu nauczycieli duchowych twierdzi wręcz, że nasze doświadczenia życiowe są bezpośrednim skutkiem naszych przekonań. Jeśli więc na przykład jesteśmy przekonani, że duże pieniądze zarabiają tylko ludzie nieuczciwi, a jednocześnie uważamy samych siebie za uczciwych to całkowicie zamykamy przed sobą wszelkie drogi do zdobycia fortuny, sami powodując, że staje się ona nieosiągalna.

Druga zasada – Kala mówi, że nie ma żadnych ograniczeń. W pierwszym odruchu można pomyśleć, że przecież jest to całkowita nieprawda. Ziemia na której żyjemy ma skończoną wielkość, nasze ciało ma ograniczone rozmiary, żyjemy przez ograniczoną ilość lat, a nawet nasze konto bankowe ma ograniczoną wysokość. Ale wszechświat, w którym żyjemy jest całkowicie nieograniczony, co oznacza, że potencjalnie może się w nim wydarzyć wszystko. Wszystkie ograniczenia, które napotykamy w naszym życiu są czymś w rodzaju zasad gry. Jeśli na przykład gra się w szachy, trzeba przesuwać określone figury w określony sposób. Ale nic nie powstrzymuje nas przed tym, aby poruszać figurami zupełnie inaczej, albo zrzucić je wszystkie z szachownicy na ziemie. Tylko że wtedy nie byłaby to już gra w szachy. Kahuni uważają, że życie jest właśnie taką grą z zasadami, na które zgodziliśmy się zanim się jeszcze zaczęło. Wierzą także, że można dokonać absolutnie wszystkiego jeśli tylko odpowiednio wykorzysta się istniejące reguły.

Trzecia zasada – Makia głosi, że energia podąża za naszą uwagą. Wynika z tego bardzo prosty wniosek: mianowicie, jeśli będziemy się koncentrować na problemie to zasilimy ten problem naszą energią. Damy mu więcej mocy i pomożemy w realizowaniu się. Jeśli zaś będziemy się koncentrować na rzeczach przyjemnych i dobrych, na wszelkich metodach rozwiązywania problemów i omijania przeszkód, to dzięki temu ogromne strumienie naszej energii życiowej będą zasilały wszystko to, co dobre i dzięki temu nasze życie stanie się szczęśliwe i bezpieczne.

Czwarta zasada – Manawa opiera się na założeniu, że istnieje tylko chwila obecna. Według tej zasady przeszłości już nie ma a przyszłość jeszcze nie istnieje. Cała nasza moc może tylko i wyłącznie objawić się w chwili obecnej. Hawajskie przysłowie związane z tą zasadą głosi, że nie można zmoknąć na wczorajszym deszczu ani wysuszyć się jutrzejszym słońcem. Niestety bardzo wielu ludzi kieruje całą swoją uwagę poza „tu i teraz” przez co stają się bardzo nieszczęśliwi. Iluż to ludzi ciągle uważa, że lata temu nie zdobyło odpowiedniego wykształcenia aby teraz dostać dobrą pracę, zamiast natychmiast zapisać się na kursy i po prostu to zmienić? Ilu ciągle rzuca palenie lub zaczyna dietę „od poniedziałku”? Zasada ta mówi jasno: jeśli chcesz zmienić swoje życie, zrób to teraz!

Zasada piąta – Aloha mówi, że miłość to uczucie szczęścia. Bardzo często ludzie nieznający tej zasady mylą różne uczucia z miłością, przez co nie słuchają własnego wnętrza i w konsekwencji stają się nieszczęśliwi. Ręce nie pocą się i nie drżą nam z miłości, tylko ze strachu. Tak samo jest z miękkością w kolanach, uczuciem ssania w klatce piersiowej i wszystkimi tymi objawami, które często przypisuje się miłości. Ale prawdziwa miłość to po prostu osoba lub sytuacja, która powoduje, że czujemy się całkowicie szczęśliwi. A słowo Aloha przypomina nam, żebyśmy zawsze dążyli do tego stanu.

Szósta zasada – Mana głosi, że cała moc pochodzi z naszego wnętrza. Oznacza to, że nic nie dzieje się bez naszego udziału. Wszystko, co zdarza się w naszym życiu zdarza się dla tego, że my sami współuczestniczymy w tworzeniu tego. Przyciągamy absolutnie każde wydarzenie dzięki swoim oczekiwaniom i pragnieniom, a następnie reagujemy na te wydarzenia zgodnie z własnymi przyzwyczajeniami albo całkiem świadomie. Ale w konsekwencji to nasza własna moc kształtuje nasze życie albo jeśli nie używamy jej w pełni, to przynajmniej współuczestniczy w procesie tworzenia. Wnioskiem wynikającym z tej zasady jest to, abyśmy zawsze tworzyli nasze życie z pełną świadomością naszej ogromnej mocy.

Ostatnia siódma zasada – Pono mówi, że skuteczność jest miarą prawdy. We współczesnym świecie dostęp do wszelkich informacji jest bardzo łatwy. Czasami nawet będąc ekspertem w jakieś dziedzinie można bardzo łatwo się zgubić i uwierzyć w jakiś fałsz, który ktoś inny wymyślił dla żartu czy dla własnych korzyści. Dla tego bardzo ważne jest, aby budować swoje poglądy w oparciu o fakty. Ale jak rozróżnić prawdę od fałszu i fakty od mitów? Ta zasada daje doskonała wskazówkę jak tego dokonać: jeśli coś działa, to znaczy, że jest prawdziwe!

Nauczyciele Huny, ucząc jej zgodnie z tymi zasadami zawsze mówią, że Huna jest narzędziem, które służy do uczynienia swego życia szczęśliwszym. Narzędziem, które nie wymaga wiary. Należy po prostu spróbować jak działa. A jeśli zadziała i da swojemu użytkownikowi moc i szczęście, to znaczy, że jest prawdą.
Życzę serdecznie wszystkim czytelnikom, żeby osobiście przekonali się, jak Huna może zadziałać w ich życiu. Aloha!